Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

Wodzisław Śląski - ZAWADA

Aktualizacja: 11 listopada 2010 

Msza Święta na zawadzkim cmentarzu

           We wtorek 2 listopada 2010 r. została odprawiona Msza Święta na naszym cmentarzu parafialnym (przy głównym krzyżu). Tego dnia w kalendarzu liturgicznym obchodziliśmy wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, czyli wspomnienie wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. W tradycji polskiej ten dzień jest nazywany Dniem Zadusznym lub potocznie Zaduszkami.

Msza Święta rozpoczęła się o 15.00 - w Godzinie Miłosierdzia. Eucharystię w intencji zmarłych parafian odprawił ks. prob. Roman Imiołczyk, który w homilii przypomniał, że „Najświętsza Ofiara jest najlepszym sposobem na pomoc duszom czyśćcowym” i że ”nasza obecność zostanie wynagrodzona”. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił pan Arkadiusz Popławski, grając na przenośnych organach. Eucharystia zakończyła się uroczystym błogosławieństwem ze Mszy Św. za zmarłych. Uczestnicy pozostali jeszcze nad grobami swoich bliskich, by świętować ich wspomnienie. Inicjatywa sprawowania Mszy św. na naszym cmentarzu wyszła od ks. proboszcza. Uczestnictwo w tej Eucharystii było wielkim przeżyciem, gdyż Msza św. - pamiątka Męki i Zmartwychwstania Zbawiciela, sprawowana w intencji zmarłych, w miejscu spoczynku ich doczesnych szczątków, ma niezwykle wymowny charakter.

Obchód Dnia Zadusznego zainicjował w 998 r. św. Odylon (+ 1048 r.) - opat klasztoru benedyktyńskiego z Cluny (Francja). Praktykę tę początkowo przyjęły klasztory benedyktyńskie, ale wkrótce za ich przykładem poszły także inne zakony i diecezje. W XIII w. święto rozpowszechniło się na cały Kościół Zachodni. W wieku XIV zaczęto urządzać procesję na cmentarz. W 1915 r. papież Benedykt XV, na prośbę opata - prymasa benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy Msze święte: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji Ojca Świętego. W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII w., a z końcem wieku XV była znana w całym kraju. Wśród źródeł zakonnych zawierających informację o czci oddawanej wszystkim wiernym zmarłym po uroczystości Wszystkich Świętych należy wymienić: m. in. napisane między rokiem 1297 a 1304 kazania Peregryna z Opola - przełożonego konwentu dominikańskiego w Raciborzu.

Stojąc nad grobami naszych krewnych, bliskich i znajomych, pochowanych na zawadzkim cmentarzu, towarzyszyły nam słowa liturgii: „Dla wiernych Twoich Panie, życie zmienia się, ale nie kończy”.

                                                                                                                                   Dawid Rajman